Dlaczego i jak pielęgnować obuwie skórzane?

Czółenka, kozakibaleriny czy botki, wykonane z naturalnego tworzywa, to gwarancja niezrównanej wygody. Aby służyły nam przez wiele lat, wymagają odrobiny uwagi i troski. W tym artykule dowiesz się, jak pielęgnować obuwie skórzane, by zachować jego piękny wygląd na długi czas.

W naszej pracowni wykorzystujemy trzy rodzaje skóry: zamszową, licową i lakierowaną. Każda z nich wymaga nieco innego czyszczenia i odmiennych metod pielęgnacji. Dokładne zapoznanie się z tymi informacjami pomoże Ci odpowiednio zadbać o skórzane buty i uniknąć przykrych niespodzianek związanych z niewłaściwą konserwacją materiału.

Krok pierwszy - usunięcie zabrudzeń

Na Twoich butach zbiera się pył, kurz i inne zanieczyszczenia, które powinno się usuwać na bieżąco. Zaschnięte zabrudzenia są trudniejsze do wyczyszczenia i mogą wymagać użycia większej siły. Mycie obuwia rozpocznij od usunięcia sznurowadeł.

Jak pielęgnować skórę licową? Do jej mycia wystarczy nam bawełniana ściereczka i mydło o prostym składzie - najlepiej sprawdza się szare mydło. Tkaninę należy zamoczyć, odcisnąć z nadmiaru wody, a następnie bardzo delikatnie pocierać zabrudzone obuwie. Silne tarcie skórzanej powierzchni nie jest zalecane. Po tym zabiegu buty muszą dokładnie wyschnąć. Pamiętaj jednak, by nie kłaść ich na kaloryferze ani w mocnym słońcu, ponieważ taki skok temperatury negatywnie wpływa na ich kondycję.

W przypadku obuwia ze skóry lakierowanej postępować należy inaczej. Ten rodzaj materiału jest szczególnie wrażliwy na wysuszenie powodowane przez wodę, dlatego do jego czyszczenia powinno stosować się specjalistyczne preparat. Jak czyścić skórę lakierowaną, gdy pod ręką brakuje odpowiedniego produktu? Najlepszym rozwiązaniem jest mleko! Zamocz w nim bawełnianą ściereczkę i odciśnij, a następnie przejdź do delikatnego zmywania zabrudzeń. Tłuszcz zawarty w mleku ułatwia rozpuszczanie wielu zanieczyszczeń i dodatkowo pielęgnuje naturalny materiał. Po tej czynności buty powinny dokładnie wyschnąć, ale niewskazane jest wystawianie ich na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury.

Jak dbać o skórę zamszową? Ten rodzaj materiału należy pielęgnować wyłącznie na sucho! Służą do tego specjalne, dwustronne szczotki. Nylonowo-miedziane włosie umożliwia usunięcie z powierzchni skórzanego obuwia kurzu, pyłu i drobnych zabrudzeń. Bardziej toporne plamy usuń za pomocą gumowej części szczotki. Ważne, by tym przyrządem posługiwać się naprawdę delikatnie. Dopiero po wyszczotkowaniu zamszu można przejść do kolejnego kroku.

Krok drugi – pastowanie i polerowanie

W przypadku skóry licowej i lakierowanej kolejnym etapem jest użycie specjalnego preparatu. Pasta pielęgnuje i odżywia materiał oraz poprawia wygląd butów. Należy pamiętać o trzech najważniejszych zasadach:

  1. Pasta powinna być dobrana do koloru materiału. Użycie ciemnego kosmetyku na jasnej powierzchni i odwrotnie może skutkować powstawianiem nieestetycznych zacieków, a nawet przebarwieniem.
  2. W przypadku skóry lakierowanej należy bezwzględnie unikać preparatów zawierających wosk.
  3. Pastować można jedynie powierzchnie suche i czyste. Tego rodzaju specyfiki nie służą do usuwania zabrudzeń.

Pastę do pielęgnacji skórzanego obuwia należy wetrzeć w materiał za pomocą ściereczki lub specjalnej szczotki, a następnie delikatnie wypolerować. Wcieraj preparat krótkimi, równomiernymi, delikatnymi ruchami. Pamiętaj, by używać minimalnej ilości pasty bądź kremu.

Krok trzeci – impregnacja

W przypadku zamszu nie zaleca się pastowania. Mogłoby ono uszkodzić delikatną strukturę skórzanej powierzchni, a już z całą pewnością popsułoby jej wyjątkowy wygląd. Do impregnacji używaj dedykowanych preparatów i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Skórę licową i lakierowaną również warto zaimpregnować po każdym myciu i pastowaniu. Dzięki temu obuwie będzie lepiej zabezpieczone przed wodą i osadzaniem się brudu.

Piękne i wygodne obuwie na lata

Odpowiednie czyszczenie butów ze skóry sprawia, że zachowają swój wspaniały wygląd na wiele sezonów. Warto je odpowiednio pielęgnować, ponieważ porządne, skórzane obuwie i dodatki to inwestycja na wiele lat.

Related by Tags

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowy użytkownik

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub resetuj hasło